dr n. med. Ewa Majchrzak

Laryngolog

Laryngolog, a właściwie otorynolaryngolog zajmuje się chorobami uszu, krtani, nosa oraz gardła. W zakresie jego specjalizacji znajdują się również kości skroni, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, oskrzeli oraz tchawicy.

Warto podkreślić, że laryngolog nie leczy jedynie farmakologicznie. Może on również wykonać leczenie chirurgiczne zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, języka, chirurgię szczęki, a także jej rekonstrukcję. Laryngolog może również wykonać endoskopię dolnych dróg oddechowych oraz przełyku.

Laryngolog – to również:

  1. foniatrę – zajmuje się on zaburzeniami mowy i głosu;
  2. audiologa – zajmuje się on głównie różnymi nieprawidłowościami słuchu. Foniatra i audiolog to często łączone specjalizacje, ponieważ problemy, którymi się zajmują, mogą się nawzajem przenikać, np. problemy z mową wynikają z problemów ze słuchem;
  3. rynolog – zajmuje się kompleksowym diagnozowaniem i leczeniem schorzeń nosa oraz zatok przynosowych;
  4. neurootolog – jest to dość nowa specjalizacja, pochodząca z neurologii. Zajmuje się ona profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem zaburzeń równowagi i słuchu, a także ich związków z centralnym i obwodowym układem przedsionkowym i słuchowym;
  5. laryngolog onkologiczny;
  6. otolaryngolog dziecięcy – ta specjalizacja wymaga specjalnego podejście nie tylko do samego pacjenta, ale też jego stanu zdrowia. Dlatego laryngologia dziecięca jest osobną specjalizacją. Co ważne, jeżeli zajdzie potrzeba wykonania jakiegoś zabiegu, lekarz ten skieruje nas na oddział laryngologii dziecięcej.